Sonatas in F minor and E-flat major for Clarinet and Piano op. 120

Brahms, Johannes

NC-01-5151

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
624,90 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
593,66 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

hms, 1894 yılının yaz aylarında, çelist Robert Hausmann ve klarnet virtüözü Richard Mühlfeld ile oda müziği eserleri seslendirdiği sıralarda bestecilikten emekli olduğunu açıklayalı bir süre geçmişti. Brahms Mühlfeld'in çalışından o denli etkilenmiş olmalı ki, aynı yıl, 2 adet klarnet sonatı bestelemeye karar verdi.

Eserlerin prömiyeri Brahms ve Mühlfeld tarafından yapıldı. Bir kaç performanstan sonra, 1895 yılında ilk baskısı yapıldı. Bu sonatlar, daha sonra klarnet repertuvarının en önemli eserleri arasında yerini aldı.

Daha sonra, bu sonatların klarnet partisini değiştirerek viyolaya uyarladı. Eserin keman uyarlaması için, besteci, piyano partisinde de değişikliklere giderek iki enstrümanın daha uyumlu bir şekilde bu eserleri seslendirmesini hedefledi. Bu bilgiler doğrultusunda, aynı eserlerin klarnet, viyola ve keman uyarlamaları besteci tarafından değiştirilmiştir.

Barenreiter'in Nisan 2016'da yayınladığı bu yeni nota kitabı, 55 sayfalık açıklama bölümünde eserlerin tarihçesine, beste aşamalarına, ilk baskı öncesi performanslarına, tüm baskı tarihine ışık tutmaktadır. Ayrıca ölçü ölçü açıklamaları ile performans analizi bölümü, sanatçıların eseri yorumlamaları için çok önemli bir kaynak görevi görmektedir.


İLİŞKİLİ ÜRÜNLER