Concerto for Harpsichord and Strings no. 2 E major BWV 1053

Bach, Johann Sebastian

NC-01-0533

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
527,50 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
501,13 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

1729- 1741 yılları arasında J.S. Bach,  Telemann’ın 1703 yılında kurduğu Leipzig şehrinde bulunan Collegium musicum’un direktörlüğünü yürütmekteydi. Collegium musicum, sıklıkla Zimmermann’ın evinde performanslar düzenlemekteydi. Bu performanslar ışığında Bach, klavyeli bir çalgı için ilk sayılabilecek klavsen konçertolarını besteledi.

Tek Klavsen için bestelen konçertolar BWV 1052-1059 numaraları ile günümüze kadar el yazmaları ile ulaşabilmiştir. Bu el yazmaları tamamlanmış olmaktan ziyade “çalınabilir” durumdadırlar. Bach’ın klavsen’e olan ilgisi, neredeyse tüm diğer enstrümanlar için bestelediği konçertoların klavsene uyarlamalarının da kendisi tarafından yapılması ile ıspatlanabilir.

BWV 1052-1057 numaralı konçertolar, altılı bir set olarak düşünülmüş, ve Bach’ın ünlü Brandenburg Konçertolarının dışında bir set olarak düşünülmüş tek konçerto grubudur. 1058 ve 1059 numaralı konçertolar bu Bach’ın notlarına göre bu setin dışında tutulmuşlardır.

2 numaralı Mi majör BWV 1053 numaralı konçerto 3 bölümden oluşmaktadır:

Allegro

Siciliano

Allegro

Eserin performansı ortalama 19 dakika sürmektedir.  Bu konçertonun bir obua konçertosunun temeli üzerinde geliştirildiği düşünülmektedir. Stilistik düzenlemeleri dikkate alındığında, bestelenmesi, Bach’ın Leipzig şehrinde geçirdiği zamanlara denk geldiği düşünülmektedir. Bach, bu konçerto için düzenleme metodlarını değiştirmiş, Klavsenin bas partilerinin daha öne çıkması için yaylı çalgıları hafifletmiştir.

Barenreiter’in Urtext baskısı ile, orkestra partisi ikinci bir piyano için düzenlenmiş, bu sayede eserin 2 piyano veya 2 klavsen ile seslendirilmesi mümkün olmaktadır.


İLİŞKİLİ ÜRÜNLER