Hayyam - Klarnet Konçertosu

Say, Fazıl

NC-01-0635

5,0 (0 Yorum)


Fazıl Say'ın Schleswig-Holstein Müzik Festivali'nin siparişi üzerine 2011 yılında bestelediği "Hayyam"ın ilk seslendirilişi de aynı yıl festival kapsamında Kiel, Hamburg'da gerçekleştirilmiştir.

Sanatçı, opus 36 sayılı "Hayyam" adlı klarinet konçertosunun oldukça değişik bir eser olduğunu ifade ediyor ve eserle ilgili şunları söylüyor: "Ömer Hayyam, gerek felsefesi, gerekse dörtlükleriyle hayatım boyunca beni etkilemiştir. Bu eserde Hayyam'ın dörtlükleri bestelenmedi. Eserde söz yok. Bu eserde klarinet; orkestra eşliğinde Hayyam'ı anlatıyor."

Hayyam'ın hayatını anlatan ve 30 dakika süren eser 3 farklı bölümden oluşuyor. Eserin ilk bölümünde 1000 yıl önce Hayyam'ın yaşadığı topraklara yani İran'a gidiliyor. Ve bu bölümde Hayyam'ın çocukluk ve gençlik dönemi, iyi ve kötü arasındaki farkı anladığı ilk zamanlar anlatılıyor. İkinci bölümde Hayyam'ın "Aşkları" var. Burada klarinete eşlik eden viyolonsel, Hayyam'ın eşini simgeliyor. Eserin son bölümünde ise Hayyam'ın en erdemli olduğu yaşlar müziğin içinde dinleyiciye ulaşıyor.

Schott tarafından basılan bu nota kitabında orkestra partitürü piyano için uyarlanmıştır. Solo Klarnet bölümü ayrı bir kitapçık halinde de sunulmaktadır.

Konçerto üç bölümden oluşmaktadır:

I. İran, 11. yüzyıl; Hayyam'ın çocukluğu, gençliği ve dünya üzerine Allegro
II. Karısı, şarap, rubaileri ve felsefesi üzerine Andantino - Allegretto
III. Son yılları, ölümü ve uhrevi boyutu üzerine Andante