First Steps of a Little Artist

Türkili, Erman

NC-NCY-004

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
290,00 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
275,50 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Akademisyen ve sanatçı Dr. Erman Türkili tarafından hazırlanan First Steps of a Little Artist, 2,5-5 yaş arası  erken yaş, öğrenme güçlüğü olan veya otizm spektrumu içinde olan çocuklar için piyanoyla tanışma / başlangıç metodu olarak tasarlandı. İçeriği ve işlenişiyle dünyada bir ilk niteliğindeki bu kitap, tamamı renkli baskı ve İngilizce olarak Notacini Yayınları tarafından yayımlandı. Uzun yıllardır çok erken yaş ve öğrenme güçlüğü olan çocuklarla çalışmakta olan yazarımızın birikimleri ile şekillenerek kitap haline getirildi.

Önsözü Prof. Dr. Yankı Yazgan tarafından yazılan kitabımızın, tüm çocukların müzik dünyasına kapı aralamasına olanak sağlamak hedefiyle, gerek içeriği gerek tasarımıyla yeni bir alternatif getirmesini diliyoruz. Kitabın bir avantajı, uygulayacak öğretmen veya ebeveynlerin hiçbir müzik geçmişi veya bilgisine ihtiyacının bulunmamasıdır.

 

YAZARDAN:

Değerli öğretmenler ve ebeveynler,

Öncelikle, bu kitabı çok erken yaş ve öğrenme güçlüğü olan çocukların müzik dünyasına bir kapı aralama aracı olarak kullandığınız için teşekkür ederiz. Bu metodun nasıl kullanılacağına ve uygulanacağına dair bazı açıklamalarda bulunmak isterim.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde farklı yaş gruplarından birçok çocukla çalışma şansı yakaladıktan sonra, geleneksel eğitim yöntemleri kullanılarak yapılan çalışmalarda çocukların en çok zorlandıkları alanlardan birinin porte üzerindeki notaları ve nota değerlerini belirlemeleri olduğunu fark ettim. Yeni bir enstrüman çalmaya başlamak hem zorlayıcı hem de zaman alıcı bir unsurdur. Bu nedenle, erken yaş çocuklar çabuk sıkılıyorlar ve bir çalgı çalmanın çok zor olduğunun yanlış algısına varıyorlar.

Bir eğitimci olarak, çok erken yaş ve öğrenme güçlüğü olan çocukların benzer zorluklarla karşılaşmamaları amacıyla farklı metodlar ve arayışlar sonucunda, yol alabildiğimiz, alırken de eğlendiğimiz, bu sayede piyano ile güvenilir bir bağ kurabildiğimizi  gördüğümüz bu metodu geliştirdik.

Bu kitapta nota bulamayacaksınız. Onun yerine, çocukların hayatlarının ilk yıllarından itibaren tanıştıkları renkler ve şekillerle iletişim kuruluyor. Uygulamalar sonrasında gördüm ki, çok erken yaş çocuklar ve öğrenme güçlüğü çeken ve otizm spektrumu içerisinde yer alan çocuklar bu basit ve kavraması kolay metodu zorlanmadan uygulamaya başlayıp renk ve sembol eşleştirmesiyle hızlıca melodileri çalmaya başlıyorlar.

Bu kitapta kullandığımız yöntem ile minik sanatçılar basit melodileri çalmaktan keyif alacak, kendi şarkılarını bestelemeye de fırsat bulacaklar.  Bu metodun temel amacı, çocuklara özgüven ve motivasyon sağlayarak müzikal eğitimlerini bir sonraki aşamaya taşıyacak ilk adımı atmalarına yardımcı olmaktır. Daha sonra yayınlanacak metodlarımız ile yavaş yavaş şekil ve renkler dünyasından nota dünyasına geçiş yapmaları sağlanacaktır.

Bu kitabı, dünyadaki tüm müzik sever minik sanatçılara ithaf ederim.

Dr. Erman Türkili