ABRSM Piano Scales and Arpeggios Grade 6

ABRSM

NC-ABRSM-0018E

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
439,90 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
417,91 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Neden gamları çalışmalıyız?

6. seviye Piyano için gamlar ve arpejler kitabına hoş geldiniz. Gam çalışmak bir piyanistin becerilerinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynar ve bu egzersizler için harcanan zaman tuşlarda akıcılığı iyileştirir. Gam pratiği yaparak yalnız piyano tekniğinin birçok alanında (mesela duruş, el pozisyonu, koordinasyon, kol hareketi ve eller arasındaki denge) gelişme sağlanmakla kalınmaz, aynı zamanda gamlar ve arpejlere aşinalıkla kazanılan ton ve kalıp hissinin birçok faydası vardır:  Yeni parçalar öğrenmeyi hızlandırır, ton kalitesi ve notaların eşitliğini geliştirir, duyum farkındalığı oluşturur ve piyanonun coğrafyasıyla olan aşinalığı arttırır. 

Bu kitap hakkında

Bu kitapta zorunluluklar iki oktav aralığında basılmıştır, parmak kalıpları yeterli bir şekilde bu yönde oluşturulmuş ve gereksiz bilgi tekrarından kaçınılmıştır.

Basılı aralıklar okumanın kolaylığı için seçilmiştir ve başlangıç notaları her zaman en rahat ve uygun oktavda olmayabilir. Dolayısıyla zorunlu aralıklar çalışıldığı müddetçe adaylar farklı oktavlarla başlamakta serbesttir.

Kitaptaki basılı ritmik gruplamalar zorunlu olmamakla birlikte ritmik eşitlik ve gereksiz vurguların oluşmaması için bu egzersizlerin yapılması önerilmektedir.

Sınav için

Tempo

Verilmiş metronom işaretleri tavsiye edilen minimum hızları gösterir ve sınavı gözetmeninin beklentileri için bir rehber niteliğindedir. Deneyimli öğretmenler adaylarının güvenli olarak neye ulaşabileceklerini bilirler, yine de gam ve arpejlerin ezberlendiği fakat geliştirilen tekniğin çok önemli bir parçası olan parmak akıcılığı olmayan şekilde çalıştan kaçınmak önemlidir.  

 

Parmak numaraları

Bu kitapta önerilen parmak numaraları zorunlu veya eksiksiz değillerdir; sınavda iyi sonuç veren farklı  pratik veya sistematik parmak numaraları kabul edilecektir.  Parmak numaraları alternatifli olarak verilmiştir. Öğrencinin el boyu ve yapısına göre uygun parmak numarasını kendi seçmesi önerilmektedir. Sınav gözetmeni performansa zarar vermediği sürece seçilen parmak numaralarına karışmayacaktır.

Sınav günü

Tüm zorunluluklar ezberden çalınmalıdır.

Sınav gözetmenleri genelde seviye için zorunlu olan her tip gam veya arpejden en az birini soracaktır.

Sınav gözetmenleri aşağıdakileri aramaktadır:

·       Gereksiz vurgular olmadan olumlu bir ritim duygusu

·       Eşit ve sağlam tonlama ve müzikal akıcılık

·       Başarılı legato

·        Farklı tipteki gam ve arpejlerin hassas ve akıcı bir şekilde çalınması

Zorunluluklardaki olası değişikliklerin göz önüne alınabilmesi için sınava girilen senenin ders planı referans alınmalıdır. 


İLİŞKİLİ ÜRÜNLER