Fazıl Say - İlk Şarkılar

Say, Fazıl

NC-01-0672

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
267,50 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
254,13 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Önsöz:

Türkiye'deki sanatseverler ile, bir yorumcu olarak yüzlerce - binlerce kez buluştum, klasik müziğin en mühim besteceilerinin eserlerini tüm Türkiye'de seslendirdim, bunun yanında kendi bestelerim, gerek piyano için, gerek oratoryolarım (Nazım ve Metin Altıok) ve gerekse senfonilerim (İstanbul Senfonisi, Mezopotamya ve Universe) ile pek çok konserde yine kitlelerle buluştuk.

En büyük merakım şiir okumaktır. Ben şairlerin arasında büyüdüm. Cem Süreya, Metin Altıok babamın çok yakın dostlarıydı, amcam kadar yakınlardı, onların o yıllarda Ankara'da Tavukçu lokantasında uzun sohbetlerine hep şahit oldum, vakit geç olunca beni sandalyelerin üzerinde uyuturlardı. 1970'ler Ankarası...7-8 yaşındaydım.

Bu şiirleri bestelemek benim için hep büyük bir zevk, büyük bir onur, büyük bir yaşam görevi olmuştur. Şarkı albümlerim nice farklı şiir, nice farklı şairler ile devam edecektir.

Şunu söylemeliyim ki, yaklaşık 20 yıl önce bestelemiş olduğum bu şarkılarım ile Türk müzikseverlerinin karşısına çıkmak benim için "özel" bir durumdur. Bu gecikme için özür dilerim. Aynı şekilde, bu şarkıların, ülkemizin en sevdiği müzik formu olan "şarkı" hususunda da, Türkiye'nin müziği açısından özel bir yere oturacağını ümit ediyorum.

Bu şarkılara uygun sesi bulmak çok uzun zaman aldı benim için. Çünkü sadece müziği değil, şiiri de mükemmel yorumlayabilen bir soliste ihtiyacım oldu, ve yıllarca aradığım sesi bulamadım.

1994 yılında şarkılarımı o yıllarda yaşadığım Berlin'de bestelemiştim. Pınar Demirel ile şarkıları Almanya'da pek çok konserde seslendirmiştik. Pınar ile yolları ayırdıktan sonra, bu 20-30 şarkıdan Nazım Hikmet'e ait olanlar 2001'de Nazım Oratoryosu'nun, Metin Altıok'a ait olanlar ise 2003'de Metin Altıok Ağıtı'nın temellerini oluşturdu. Şimdi 10 Şarkı derledik, Serenad Hanım'ı çok beğenceğinizi umuyorum.

İlk kez şarkılarımla sanatseverler ile buluşmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum.

FAZIL SAY

İÇİNDEKİLER

1. Metin Altıok - Düşerim

2. Ömer Hayyam - Akılla bir konuşmam oldu

3. Cemal Süreya - Dört Mevsim

4. Metin Altıok - Bu Kekre Dünyada

5. Can Yücel - Sardunyaya Ağıt

6. Pir Sultan Abdal - Sordum Sarı Çiğdeme

7. Orhan Veli - Efkarlanırım

8. Orhan Veli - İstanbul'u Dinliyorum

9. Nazım Hikmet Ran - Memleketim,

10. Muhyiddin Abdal - İnsan İnsan