Piano Concerto No.3 Op.30

Rachmaninoff, Sergei

NC-01-0131

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
752,50 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
714,88 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Rachmaninoff'un 1909 yılında bestelediği 3 numaralı Re minör piyano konçertosu, klasik piyano repertuarının teknik açıdan en zor eserleri arasında yer alması ile meşhurdur.

Eseri 23 Eylül 1909 tarihinde İvanovka'da bestelenmiştir. İlk seslendirilişi 28 Kasım 1909 yılında New York Symphony Society orkestrası ve Walter Damrosh yönetiminde bestecinin solist olarak katıldığı bir konser ile gerçekleşmiş, ama besteci üzerinde asıl iz bırakan performans, bir kaç hafta sonra Gustav Mahler şefliğinde seslendirilişi idi. Kendisinin de en çok sevdiği konçerto olduğu sıkça besteci tarafından dile getirilse de, Vladimir Horowitz'in emekleri ve uğraşları sayesinde 1930lardan sonra popüleritesine kavuştu.

Eser, günümüzde birçok piyanistin saygı duyduğu, hatta çalmaya çekindiği konçertolar arasında yer alır. Eserin adandığı piyanist Josef Hofmann dahi eseri dinleyici önünde seslendirmemiş, eserin kendisi için olmadığını belirtmişti.

Bu zorlu ama nefis eserin stoklarımızda bulunan nota kitabı, orkestra partisyonunun ikinci bir piyano için uyarlamasını içerir. Boosey & Hawkes tarafından basılan bu nota kitabı, eser için hala referans kaynak niteliği taşımaktadır.


İLİŞKİLİ ÜRÜNLER