Piano Concerto No.2 Op.16

Prokofieff, Sergei

NC-01-0132

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
699,90 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
664,91 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Sergei Prokofieff, 2 numaralı Sol minör konçertosunu 1912 yılında yazmaya başlamış ve eser 1913 yılında tamamlanmıştır. Çalışma, bestecinin Saint Petersburg konservatuvarından arkadaşı Maximilian Schmidthof anısına adanmıştır. Eser, bestecinin solist olarak katıldığı konserde ilk defa Pavlosk şehrinde, 23 Ağustos 1913 yılında seslendirilmiştir.

Eserin orkestra partisyonu Rus devriminde bir yangın ile yok olmuş, besteci bu kısmı 1923 yılında revize ederek tekrar oluşturmuştur. Bu revize edilmiş versiyon ilk defa 8 Mayıs 1924 yılında Paris'te seslendirilmiştir.

Eser 4 bölümden oluşmaktadır: Andantino- Allegretto, Scherzo: Vivace, Intermezzo: Allegro moderato, Finali: Allegro tempestoso

Yine piyano repertuarının iddialı ve zor eserleri arasında yer alan bu konçerto, Prokofieff  biyografisti David Nice tarafından 2011 yılında şöyle kaleme alınmış:

Yaklaşık 10 yıl kadar önce bu konçertoyu doğru dürüst çalabilen bir düzineden fazla piyanist olmadığına iddiaya girebilirdim. Argerich elini sürmedi, Kissin öğrenmek için ayak sürdü, hatta bir virtüöz olan Prokofieff dahi 1930'da BBC senfoni orkestrası ile seslendirirken ciddi şekilde bocaladı...

Eseri seslendirmek isteyen iddialı piyanistler için tercih edilen edisyon olarak Boosey & Hawkes tarafından basılan bu nota kitabında, orkestra partisyonu ikinci piyano için düzenlenmiştir. 


İLİŞKİLİ ÜRÜNLER