Seçilmiş Piyano Klasikleri

Savaş, Sabriye

NC-NCY-002

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
250,00 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
237,50 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Notacini yayınları'nın 2. kitabı Seçilmiş Piyano Klasikleri, ortaokul ve lise konservatuvar öğrencileri müfredatına uygun, orta ileri seviye piyanistler için hazırlanmış, klasikleşmiş 60 piyano eserinden oluşuyor. Göz yormayan Ivory kağıt üzerine ofset baskı ve iplik dikişi ile piyano üzerinde rahat açık durabilen, yüksek baskı kalitesi ile müzik kütüphanenizin vazgeçilmezleri arasında olmasını umuyoruz.

Önsöz ve Teşekkür

Son yıllarda ülkemiz genelinde enstrüman eğitimine erken yaşta başlamanın öneminin kavrandığını ve bu durumun giderek yaygınlaştığını görmekteyiz. Önceleri sadece müzik liseleri ve konservatuvarlarda verilen eğitim, açılan özel eğitim merkezleri ile birlikte profesyonel icracı olmayı seçmeyen öğrencilerin de enstrümanlarında yüksek seviyelere gelebilmelerine olanak sağlamıştır. Diğer çalgı dallarında olduğu gibi piyano eğitiminin de en önemli evresi, hiç şüphesiz enstrümanla tanışma ve sonrasında atılacak olan adımlardır. Bu adımların en başında, öğrencilerin çaldıkları eserleri sevmeleri ve yaptıkları icralardan keyif almaları gelmektedir. Bu kitap, Barok dönemden günümüze kadar gelen sevilen ve klasikleşmiş eserleri, sanatsal bir anlayış içinde kalarak, verilen eğitimi eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda tekniğin tek amacının müziği ifade edebilmek olduğu aşılanmaya çalışılmıştır. İçerikte bulunan müzik biçimleri ve eserlerde geçen evrensel müzik terimleri kısaca açıklanmıştır. Kitabın sonuna, özellikle sertifika sınavlarına hazırlanan öğrencilerin yararlanmaları için, gam ve arpej dizeleri eklenmiştir. Seçkide yer alan eserler dünyada kabul görmüş edisyonlar esas alınarak hazırlanmıştır.

Bu çalışmanın tüm öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilere faydalı olmasını diliyor, bana ilham kaynağı olan bütün öğrencilerime, destekleri için Mesruh Savaş’a, Nazlı Yıldırım’a, sevgili hocam Prof. Ersin Onay’a ve sevgili Emre Şen’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sabriye Savaş̧ Nisan 2019, Ankara

 

“ Seçilmiş Piyano Klasikleri, piyano müziğini çok erken seviyelerden ileri seviyelere taşıyan ve içindeki her eserin, seviyesi ne olursa olsun konserde çalınacak kadar zevkli ve güzel olduğu bir derleme. Aynı zamanda çok akıcı ve zekice yerleştirilmiş, geliştirici bir içeriğe sahip. Bu albüm, piyano eğitiminin ilk yıllarını da monoton çalışma ortamından kurtarıp zevkli hale getiriyor. Seçilmiş Piyano Klasikleri teknik yeterliğini müzik yaparken kendiliğinden geliştirmek isteyen her piyano öğrencisinin mutlaka edinmesi gerektiğini düşündüğüm bir metot. ”

Emre Şen

 

“ Sevgili Müzik Dostları, Sevgili Genç Müzikseverler,

Sizlere müzik ve piyano eğitiminin hizmetine sunulmak üzere titizlikle hazırlanmış, çok değerli bulduğum bir seçkiyi sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Yıllarını sanata, müzik eğitimine ve yönetimine vermiş biri olarak böylesi kapsamlı, özenli, bilinçle sergilenmiş bir çalışmaya ne denli gereksinim duyulduğunu öncelikle belirtmek isterim.

Diğer çalgı dallarında olduğu gibi, piyano eğitiminin ilk adımları büyük önem taşır. Bu süreç doğru ve verimli bir çizgide yaşandığında, yaşatıldığında, müzik sanatının binbir güzellikten oluşan tatları alınmaya başlar, genelde müzik, özelde piyano sevgisi giderek vazgeçilmez bir tutkuya dönüşür.

Bu sonuca varmanın tek yolunun, bu seçki örneğinde olduğu gibi, kolaydan zora, çeşitli teknik unsurları ardıcıl olarak işleyen, ancak yüksek sanatsal-estetik değeri öncelikle gözeten bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

Geçmişteki pek çok öğretim metotlarında, böylesi eserlerden çok, tekniği müzikten ayrı tutan mekanik egzersizlere, tekniğin tek bir konusunu ele alan, çoğu kez yıldırıcı etütlere öncelik tanınmıştır. Oysa teknik ve müzik bir bütündür ve tekniğin tek amacı müziği ifade edebilmektir.

Değerli müzikolog Mahmut R. Gazimilah, “Musıki Sözlüğü”nde: “Teknik sözünün aslı olan Yunanca Tekhne kelimesi onlarda ‘sanat’ demekti: Şu halde, aslî anlamıyla teknik sanata ait demektir ” dedikten sonra; “Yorumda teknik, bir gösteriş unsuru değil, sadece rahat icranın imkān ve vasıtasıdır. İcracı, teknik çetinlik nedir aklına bile getirmeksizin sadece ‘yorumdan sorumlu bulunduğu’ kaygısı içinde eserle baş başa kalmalıdır.” açıklamasıyla bir bakıma, yetkin eserler ekseninde yapılacak çalışmaların önemini işaret etmiştir.

Klasiklik, Rönesanstan XVIII. Yüzyıl sonlarına kadar süren verimler dönemini kapsıyor olsa da, çağlardan süzülerek ortak bir beğeni ve bakışla günümüze değin yaşayan eserlere de klasikler diyoruz.

İşte bu seçki: J.S.Bach’ın eserlerinden başlayarak, müzikte klasikliğin verimli dönemini yaşatan Haydn, Mozart ve Beethoven’in eserlerine; Romantik Dönem'in estetik merhalesini yaratan ustaların eserlerinden günümüze, yeni anlatımların önemli temsilcilerinin Klasik’leşmiş eserlerine varan bir yol çizmekte, sanatsal olduğu kadar eğitsel bir değer taşımaktadır.

Değerli piyanist ve eğitimci Sayın Sabriye Savaş’ı piyano eğitiminin özel ve kurumsal alanlarında rehber olacağına inandığım bu değerli çalışması için içtenlikle kutluyorum. ”

Prof. Ersin Onay

 

İÇİNDEKİLER:

Önsöz

İçindekiler Saraydan Kız Kaçırma Operası, Mozart Menuet, L. Mozart

Alman Dansı, Haydn

Tarantella Napolitana, Anonim

Etüt, Gedik

Menuet, Bach

Adagio, Steibelt

Küçük Kuklalar, Çaykovski

Menuet, Haydn

Menuet, Rameau

Küçük Rondo, Beethoven

Küçük Peri Valsi, Streabbog

Menuet, Bach

Gayda, L. Mozart

Ecossaise, Beethoven

Menuet, Bach

Sonatin, No.1, Diabelli

Palyaçolar,Kabalevski

Eski Bir Fransız Şarkısı, Çaykovski

Menuet,Bach

Arabesk,Bürgmüller

Menuet, Bach

Andantino, Haçaturyan

Laterna, Şostakoviç 

Menuet, Bach

Ninni, Maykapar

Etüt, Duvernoy

Uçuşan Yapraklar, Heller

Polka, Glinka

Sonatin, Clementi

Piyes, Gedike

Rondo – Toccata, Kabalevski

Sonatin, Beethoven

Prelüd, Bach

Fa Majör Melodi, Rubinştayn

Vals, No.19, Chopin

Küçük Macar Rapsodisi, Anonim

Prelüd, Op.28, No.4, Chopin

La Minör Sonatin, Kuhlau

Do Majör Prelüd, BWV 939, Bach

La Minör Sonatin, Benda

Küçük Fantezi, Bach

Für Elise, Beethoven

Do Majör Sonatin, Kuhlau

Do Minör Prelüd, BWV 934, Bach

Ay Işığı Sonatı, Beethoven

Mazurka, Op.67, No.4, Chopin

Solfegietto, C. P. E. Bach

Venedik Gondol Şarkısı, Op.30, No.6, Mendelssohn

Vals, Op.69, No.2, Chopin

Venedik Gondol Şarkısı, Op.19, No.6, Mendelssohn

Do Minör Prelüd, BWV 999, Bach

Vals, Op.64, No.2, Chopin

Türk Marşı, Mozart

Noktürn, Op.72, No.1, Chopin

Fantezi, Mozart

Noktürn, Op. Posth., No.20, Chopin

Aşk Rüyası, Liszt

Prelüd, Rahmaninof

Romeo ve Jüliet, Prokofiev

Gamlar ve Arpejler