Trio for Violin, Violoncello and Piano Op.18

Brahms, Johannes

NC-01-0517

5,0 (0 Yorum)

FiyatıKDV Dahil
1.832,50 TL
1-3 Taksit
Havale / EFTKDV Dahil
1.740,88 TL
24 saat içerisinde kargoya verilir

Ben dahil olmak üzere hiç kimse çalışmalarımın düzenlemelerini Theodore Kirchner kadar iyi yapamaz! --- Johannes Brahms

1823-1903 tarihleri arasında yaşamış olan Theodore Kirchner, zamanının en iyi aranjörü olarak bilinmektedir. Brahms bile kendi eserlerinin düzenlemesini Krichner’den iyi kimse yapamaz derken iltifat etmiyor, gerçeklerden bahsediyordu.

Peki Brahms neden yaylı çalgılar altılısı ve bazı diğer eserlerinin tekrar düzenlenmesini istemişti? Cevap basit; eserlerin çok daha yaygınlaşmasını istiyordu. 6 kişiden oluşan bir yaylı çalgılar grubu için yazılmış bir eser, çok daha az icra edilecek, çok daha popüler olan bir piyanolu üçlü, kuşkusuz bu eserin çok daha fazla kez seslendirilmesini sağlayacaktı. Bu tip düzenlemeler yaygındı, fakat genellikle bu düzenlemeler bestecinin haberi olmaksızın yayıncılar tarafından gerçekleştirilirdi.

Bu düzenleme,  bu meşhur eserin en iyi adaptasyonu olarak, hem Brahms tarafından onaylanmış, hem de kendisi tarafından Kirchner’e sipariş edilmişti. Bu düzenleme eserin orjinalinden çok daha fazla kez icra edilmiş ve başarısı ve popülerliği dünyaca kabul görmüştür.

Barenreiter Urtext edisyonu, Ağustos 2014’te basımı tamamlanmış, Kitapta Christopher Hogwood’un akademik eleştirel notları, düzenlemenin tarihçesi, ve Kirchner ve Brahms arasındaki profesyonel ilişki detaylandırılmaktadır.  32.5x25.5cm’lik büyük formatta basılan bu kitapta Tüm partitürler ayrı ayrı ve bir arada da sunulmaktadır.

 


İLİŞKİLİ ÜRÜNLER